Thomson znovu ve hře
Daniel Vodička

Thomson znovu ve hře

Na čele sólového závodu kolem světa Vendée Globe je od včerejška Charlie Dalin. Spolu s Thomasem Ruyantem na druhém místě pluje v posledních závanech vytrácejícího se větru k jihovýchodu. Ve skupině pronásledovatelů je znovu aktivní Alex Thomson, kterému se podařilo opravit poškozenou jachtu Hugo Boss.

Alex Thomson včera odpoledne najel na stejný kurz jako jeho soupeři na třetím až desátém místě a ohlásil, že nejdůležitější opravy popraskané podélné výztuhy přídě své jachty má za sebou. Přesto mu stále zbývá přibližně den a půl práce, aby opravy dokončil .Nouzové oravy lodě budou hlavním tématem naší středeční online přednášky. Ty už ale není třeba dělat ihned. Podélná výztuha přídě byla na několika místech zlomená. Po konzultaci se svým pozemním týmem se včera podařila základní stabilizace. Štěstím v neštěstí bylo, že Alex poškození objevil předtím, než vplul do bouřlivých vod Jižního oceánu. Na klidné vodě uprostřed tlakové výše byly na opravy vhodnější podmínky. Navíc soupeři se nevzdalovali tempem 500 mil za den.

Ve vytrácejícím se větru

Dvojice na čele svádí napínavou bitvu se stále se tenčícím pásem větru, který zbyl po studené frontě. Dalin s Ruyantem se v ní vezli od brazilských břehů.  Ve větrné mapě jižního Atlantiku již dominuje modrá barva tlakové výše, tedy oblast bez větru. Vedoucí duo stále má proti soupeřům vyšší rychlost, ale ani jeho budoucnost není zřejmá. Také mohou uvíznout v bezvětří...

Podaří-li se jim ale uniknout, prodlouží svůj nynější náskok skoro 300 mil na dvojnásobek.

Stále Le Cam

Image
Skupinu pronásledovatelů stále vede neúnavný veterán Jean Le Cam. Nejstarší muž závodu (61 let) pluje na 13 let!!! staré jachtě bez foilů, ale stále drží krok. Je to nezmar. Pluje takticky výborně a nižší rychlost své lodě vyrovnává skvělou taktikou. Od startu závodu pluje kratší trasou než jeho soupeři.

Za Le Camem se drží PRB, Maitre Coq, Seaexplorer a Arkea-Paprec, která již dotáhla ztrátu ze začátku závodu. Hugo Boss, Bureau Vallé a Initiatives-Coeur  se rozhodly změnit trasu. Protože cesta před nimi se zavřela spojením dvou tlakových výší, změnily kurz na jihozápad a chtějí se do silného větru na jihu dostat po západní straně výše.

Polohu lodí najdete zde.

Detaily ze závodu a další zajímavosti se dozvíte na zítřejší online přednášce.

Na horu