Do Hobartu na stoupačku
Daniel Vodička

Do Hobartu na stoupačku

Včera odstartoval již 76. ročník slavného závodu Rolex Sydney Hobart. 88 startujících jachet má před sebou 628 mil dlouhou trasu do Hobartu. Letos v náročných podmínkách na stoupačku. Vítr od jihu je testem výdrže lodí i posádek.

Start se nejlépe povedl jedné z maxijachet SHK Scallywag. Její vedení se však rozplynulo na výjezdu na otevřené moře, kde nastaly potíže s kosatkou J2. Než se vše podařilo opravit, musela nahoru oranžová bouřková kosa. To byla chvíle, kdy se do čela dostaly další maxi LawConnect a Black Jack.

První večer, první odstupující

Image
Již první večer jsou nahlášeny první tři odstupující jachty. Vítr do úst v té chvíli atakoval 30 uzlů, vlny se blížily ke 3 metrům. Jednou z odstupujících jachet byla favoritka na vítězství v handicapu Moneypenny Seana Langmana. Důvodem zklamání byl prasklý přední stěh.

Vedoucí trojice LawConnect, Black Jack a SHK Scallywag musí plout pod své možnosti. Rychlosti na stoupačku by se mohly pohybovat až k 15 uzlům, ale vlny to nedovolují. Cross sea a výška vln 3 metry, to jsou podmínky, kterým se říká boat breaking. Proto i jachty na čele zvolnily na 8 uzlů.

34 jachet ze hry

 Jen za první noc odstoupila více než 1/3 startujících, přesně 34 jachet. Nejčastější závadou jsou problémy s hlavní plachtou. Nahlášeny jsou i zdravotní problémy, jako je vykloubené rameno. Z dalších důvodů je možné zmínit několikrát poškozený trup, závady na motoru, prasklé stěhy, nebo poškozené okno v trupu.

Kdo vyhraje

V Bassově průlivu mezi Austrálií a Tasmánií si nejlépe vede LawConnect. Black Jack je druhá ztrácí 7 mil. Třetí SHK Scallywag je o dalších 17 mil zpět. Je možné, že o celkovém vítězi rozhodnou až poslední dramatické míle v Derwent River před cílem.

Polohu lodí najdete zde.

Na horu