641 mil za 24 hodin, nový rekord (aktualizováno)
Daniel Vodička

641 mil za 24 hodin, nový rekord (aktualizováno)

Rekordní podmínky při The Ocean Race na severním Atlantiku. Flotila The Ocean Race letí vpřed plnou rychlostí, Holcim – PRB má nový rekord, 11th Hour Racing se srazila zřejmě s velrybou.

Ideální podmínky pro rekord. Vedoucí trojice 11th Hour Racing, Holcim – PRB a Malizia se usadily před studenou frontou, mají vítr z prvoboku. Před sebou mají oblast vysokého tlaku vzduchu, tedy bezvětří a klidnou hladinu. Myslím relativně klidnou, jak jen je na severním Atlantiku možné.

První překonala rekord třídy IMOCA 11th Hour Racing, když uplula 603,18 míle. Pak následovala kolize zřejmě s mořským savcem. Loď se zdá být nepoškozená, Charlie Dalin je potlučen, Amory Ross má zraněné rameno.

V rekordním tempu od té doby pokračuje Holcim – PRB. V současné chvíli má nový rekord hodnotu 622,58 míle. To znamená průměrnou rychlost na hranici 26 uzlů. Je to nejen nový rekord třídy IMOCA, ale také absolutní rekord mezi jednotrupými jachtami. Dosavadním držitelem tohoto rekordu byla 100 stop dlouhá jachta Comanche, která v roce 2015 uplula 618 mil. A nyní je tu další zlepšení rekordu na 640,91 míle. 

Čelo startovního pole se stále pohybuje v ideálních podmínkách a rekord se může ještě měnit.

Polohu lodí najdete zde.

Na horu