Pilos, zajímavá zastávka na plavbě kolem Peloponésu
Daniel Vodička

Pilos, zajímavá zastávka na plavbě kolem Peloponésu

Vydáte-li se na plavbu kolem poloostrova Peloponés, zastavte se na jihozápadním pobřeží v přístavu Pilos. Příjemné městečko stojí za jeden nebo dva večery. I při výletu do okolí se nabízejí zajímavé lokality ke shlédnutí.

Městečko Pilos bylo z velké části vystavěno až v 19. století Francouzi po slavné bitvě u Navarina. V té 20. října 1827 rozprášily spojená síly britské, francouzské a ruské početnější turecko-egyptskou flotilu.

	Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Místo pro příjemný večer.
Život v poklidném městečku se soustředí na náměstí sousedící s přístavem. Stolečky restaurací v podloubích jsou zaplněné do pozdních nočních hodin.

Vedle přístavu najdete něco, co Řekové nazývají marínou. Má to vlnolam, má to mola, má to mooringy. Víc ale nechtějte. Na druhou stranu se vám může stát, že si vás nikdo nevšimne a přístavní poplatek nebude nikým vyžadován.

	Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Vana v Nestorově paláci.
Když už budete v Pilosu, udělejte si výlet po okolí. Prvním místem, které zaslouží návštěvu, je starověký Nestorův palác. Pochází ze 13. století před naším letopočtem a dočtete se o něm i v Homérově Illiadě. Vykopávky se nacházejí asi 9 km severovýchodně od zálivu Navarino, na hřebenu s nádhernou vyhlídkou, který je obklopený olivovými háji. Na místě se zachovala i původní kamenná vana, která je ve všech ohledech stejná, jako stejné předměty denní potřeby dnes (bez trysek a LED osvětlení dle nálady). V době, kdy se moudrý vládce Nestor koupal ve svém paláci ve vaně, jsme my, abyvatelstvo střední Evropy ještě ani neměli tušení o tom, že střední Evropa existuje. 

Jen o pár kilometrů dále najdete městečko Chora, ve kterém je malé archeologické muzeum s nálezy z Nestorova paláce. Malé muzeum s velkými nálezy.

Dalším místem, které můžete navštívit v okolí, je říčka, nebo spíše potok s vodopády Polilimnio. Je ukryt v hlubokém údolí a vzhledem k výšlapu při cestě zpět je lepší, nevybrat si pro návštěvu čas, kdy slunce pálí nejvíce.

Image
Z blízkých přírodních zajímavostí musíme zmínit také pláž Voidokilias. Kruhová pláž ze světlého písku je od moře oddělena dvojicí skal střežících bránu. Voda je zde mělká, všude písek. Až na místo je možné dojet vozem, nebo na mopedu. Nad pláží na skále je k vidění také stará benátská pevnost, Nestorova jeskyně a další antické pozůstatky. Skromnější a méně navštěvovaná pláž Paralia Glosa je přes kopec.

Úvodní foto Daniel Vodička

Na horu