Rány do stěžně. Co s tím dělat?
Daniel Vodička

Rány do stěžně. Co s tím dělat?

V noci vás vzbudily nepříjemné zvuky. Buď je to hlasité taktaktak v různém rytmu, nebo do kostí se zadírající trrr rrr rozechvívající celou loď.

Taktaktak je jasné, je to jeden z výtahů, který mlátí o stěžeň v sílícím větru. Co je však to vibrující trrr rrr? S pravděpodobností hraničící s jistotou je to zvuk, který vydává rozvibrovaná topenanta. Dokáže rozechvět celou loď. Co s tím?

U výtahu je samozřejmě nejlepší ho odtáhnout od stěžně tak, aby do něj přestal mlátit. Buď ho uvážeme na palubě jinam, nebo použijeme kravatku, krátký kus lanka, a odtáhneme ho částečně k vantům.
Je zde ještě jedna možnost, která ale funguje jen do určité síly větru. Stačí výtah povolit. Ano slyšíte dobře, povolit, nikoli utahovat. Pokud výtah utáhnete, může to chvilkově pomoci. Nakonec ale dojde k tomu, že napnutý výtah se znovu rozvibruje a bude opět mlátit o stěžeň. Jen s vyšší frekvencí. Uvolníte-li ho, vyvlaje sice částečně ve větru, ale přestane mlátit.

To samé řešení použijte u vibrující topenanty. Nedotahujte otěž hlavní plachty, která topenantu napne, ale mírně ji povolte. Vibrace ustanou.

Na horu