Když hledáte rychlý katamaran…
Daniel Vodička

Když hledáte rychlý katamaran…

Turistické katamarany Lagoon, Fountaine Pajot, Nautitech, Bali většina jachtařů zná. Vynikají v pohodlí, prostoru uvnitř v podpalubí i na palubě. Rychlostně to ale není slavné. Pokud milujete rychlost, musíte se porozhlédnout jinde. Slyšeli jste o francouzských katamaránech Marsaudon?

Firma Marsaudon Composites patří mezi dodavatele třídy IMOCA. Pro jachty této třídy vyrábí one design stěžně. Vedle toho má v nabídce tři turistické katamarany, které bezpochyby patří mezi to nejrychlejší z běžné produkce na dvou trupech.

Chcete-li rychlou jachtu, musí být lehká. Platí to dvojnásob pro katamarany. Přetížený katamaran ztrácí rychlostní potenciál a stává se z něj líná kačena. Podívejme se na moderní katamarany standardní produkce. Podívejte se, jak široké jsou jejich trupy, jak masivní je nástavba, co vše najdeme uvnitř. To vše má negativní vliv na výtlak lodě.

Porovnáme-li například tvary a parametry katamaranů Marsaudon a například lodí Lagoon, je vše zřejmé již na první pohled. Trupy Marsaudon jsou úzké, subtilní nástavba je lehká. Zatímco Marsaudon ORC50 má výtlak 9400 kg, podobně velký katamaran Lagoon má výtlak 20 tun. Plocha plachet je přitom obdobná.

Díky těmto parametrům jsou výkony katamaranů Marsaudon dobře patrné v závodním poli. O víkendu doplula první jachta do cíle ARC 2022. Byl to katamaran Marsaudon ORC50. Z Kanárských ostrovů doplul na Svatou Lucii v Karibiku za 11 dnů, 12 hodin a 12 minut. Uplutá vzdálenost činila 3108 mil. Denní průměr přesahoval 220 mil a maximální rychlost se vyšplhala na 28 uzlů.

A nejde o ojedinělý případ. ARC 2021 v kategorii vícetrupých jachet vyhrál také katamaran Marsaudon TS5 (starší název pro ORC50). V první čtveřici byly tři katamarany stejného výrobce.  Podívejme se ještě na výsledky závodu Route du Rhum v kategorii Rhum Multi. Vyhrál katamaran Lodigroup (Marsaudon ORC50).

Cena nového katamaranu ORC50 se pohybuje mezi 800 - 900 000 EUR.

Na horu