Dva Everesty: po jachtařském zdolal Maxime Sorel i ten skutečný
Jan Koukal

Dva Everesty: po jachtařském zdolal Maxime Sorel i ten skutečný

Francouzský jachtař Maxime Sorel dokončil výzvu Mon Double Everest. Rodák z Bretaně úspěšně absolvoval Vendée Globe 2020-2021, sólový závod kolem světa, považovaný za jachtařský Mount Everest. V noci na čtvrtek pak poslal zdravici i ze skutečného nejvyššího bodu světa. Stal se tak prvním člověkem, který něco takového dokázal.

Šestatřicetiletý Sorel vystoupil na nejvyšší horu ve společnosti vysokohorského průvodce Guillauma Vallota a nepálského šerpy Nigmy. Do Nepálu přijel na začátku dubna, aby měl dostatek času se na tuto výzvu připravit. Výstup do posledního tábora zahájil v pondělí 15. května a na závěrečný úsek se vydal v noci na středu. Návrat do základního tábora by měl trvat dva až tři dny.

Zatímco Everest je většinou lidí považován za nedostupné dobrodružství pouze pro vyvolené, proti Vendée Globe je to vyložený „Václavák“. K dnešnímu dni dokončilo Vendée Globe 84 jachtařů, zatímco po vrcholu Mount Everestu se procházelo již 6 338 lidí (nepočítaje zástupy šerpů, kteří tam běhali na cigárka dávno před „dobytím“ hory sirem Edmundem). Maxime Sorel je tak první, kdo si může obě kolonky odškrtnout (šerpové nevedou statistiky sólo plaveb kolem světa).

Sorel je vítězem závodu Route du Rhum 2014 ve třídě 40 a Transat Jacques Vabre 2017 ve stejné kategorii. Od roku 2019 závodí ve třídě Imoca, ve zmíněném Vendée Globe 2020-21 skončil na 10. místě. V posledním Route du Rhum obsadil 5. místo.

 

Na horu