Co je to VMG?
Daniel Vodička

Co je to VMG?

Někdy se setkáte s problémy, na které neznáte odpověď. Pokud jsou jachtařské, jsme tu my, abychom vám odpověděli sami, nebo ji zprostředkovali, pokud ji sami neznáme. Zde najdete dotaz na to, co je VMG.

 

Dotaz

Mohl by mi někdo dát informaci o tom jakým způsobem funguje na windmetru funkce VMG? Co jsem se dočetl tak to vyhodnocuje rychlost přibližování k cíli. Jestli to dobře chápu tak tato funkce může fungovat když má definovaný cíl. To znamená že musím na plotru zadat nějaký waypoint a na něj se to vyhodnocuje ? Prosím o podrobný popis této problematiky.

Na dotaz odpovídá Kateřina Křelinová

VMG skutečně znamená "rychlost přiblížení k cíli", ale je rozdíl mezi VMG na windmetru a na GPS. Na GPS udává VMG rychlost postupu k zadanému bodu trasy, na windmetru je VMG rychlost postupu proti větru. To znamená, že by tato funkce měla pracovat, i když windmetr není spojený s GPS. Funkce je užitečná při křižování proti větru - ukazuje, jak rychle skutečně postupujete ve směru, odkud vítr fouká.

Kateřina Křelinová
 

Kateřina Křelinová začínala s jachtingem již v ranném věku, závodila na Optimistech, Kadetech, na Fireballu a jiných třídách. Později se věnovala závodům na Thomson 830 (Centomiglia, Travemünde Woche, Warnemünde Woche, Sportsboat European Championship,…). Postupně přešla až na velké jachty a sklízela úspěchy na mnoha českých i mezinárodních regatách.


Kromě závodního jachtingu se věnuje i převozům jachet, zkušenosti má i s loděmi jako Farr 520, Oyster 68, Volvo 60 a jiné. Kateřina dnes patří k našim nejzkušenějším námořním závodním jachtařům. Věnuje se i práci pro handicap ORC, v tomto ohledu tedy může nabídnout mnoho neocenitelných rad. Kateřina je držitelkou certifikátu RYA UK Yachtmaster Offshore.

Na horu