Výbušná situace a první mrtví v Adenském zálivu
Daniel Vodička

Výbušná situace a první mrtví v Adenském zálivu

Dosavadní střelba hútíjských povstalců po nákladních lodích proplouvajících Adenským zálivem a Rudým mořem, byla ošklivou hrou, ale obešla se bez obětí. To už není pravda. Útok na loď True Confidence plující pod vlajkou Barbadosu, si vyžádal 3 mrtvé.

Národnost zabitých členů posádky nebyla oznámena. Na palubě bylo v době útoku 15 Filipínců, 4 Vietnamci, 1 Ind a ozbrojená stráž tvořená dvojicí strašlivých bojovníků ze Srí Lanky a jedním Nepálcem. Kromě trojice mrtvých byly čtyři členové posádky zraněni. Nákladní loď plula z Číny a směřovala do Jeddahu a Aqaby. K ataku došlo včera 6. března v 11:30 jemenského času. Poškozená loď začala hořet a byla opuštěna posádkou.

Před 5 dny se v Rudém moři potopila nákladní loď Rubymar. Také ta byla zasažena raketou vyslanou pastevci koz a velbloudů, vážně poškozena a opuštěna posádkou. Potopila se dva týdny po útoku. Loď, respektive její náklad může mít negativní vliv na křehké korálové ekosystémy. Na palubě bylo 21 000 tun hnojiv. To může způsobit nekontrolovaný růst řas, který je následně smrtící pro korály.

Navíc kotva opuštěné Rubymar se zachytila za podmořský komunikační kabel zprostředkující hovory mezi pastevci koz a velbloudů na severním pobřeží Rudého moře a somálskými piráty na jihu. Proto je nyní whatsupová koordinace akcí těchto korzárů Rudého moře narušena a dochází ke kuriózním situacím, kdy je jedna kořist honěna dvěma smečkami hladových šakalů.

Poznámka redakce

True Confidence, útok, oběti, Rubymar, to vše je ověřeno z více zdrojů. Část o komunikaci mezi severem a jihem Rudého moře jsme našli jen v somálském deníku Geeska Afrika. Následně musel být použit složitý překlad ze somálštiny do sinhálštiny a ze sinhálštiny do chorvatštiny. Teprve pak jsem byl schopen využít svých nevelkých jazykových dovedností. Význam námi použitých slov se tak může od somálského originálu mírně lišit.

Na horu