Parádní místo na šnorchlování
Daniel Vodička

Parádní místo na šnorchlování

Často slýchám, že je chorvatský svět pod hladinou chudý. Jsou ale i místa, kde budete spokojeni. Jen je třeba vědět, kam se vydat.

Jedním z parádních míst na šnorchlování je mělčina Pleš v souostroví Vrhovnjaci východně od Lastova. Budete-li ji hledat, najděte nejprve maják Glavat na polovině cesty mezi Lastovem a západem Mljetu. Od Glavatu na západ je ostrůvek Mrkjenta a dále na západ mělčina Pleš. Od ostrůvku Mrkjenta je mělčina cca 300 m západně.

Podle map Male karte je nejmenší hloubka 2,4 m (Navionics ukazuje 4 m). Mělčina se pozvolna zvedá od severu, po dosažení nejmenší hloubky se dno propadá a mizí ve stometrové hlubině. Před potápěči se tak objevuje nádherná a živá skalní stěna, u které stojí za to se zastavit.

Pro návštěvu tohoto místa je vhodné volit dopoledne, kdy nefouká. Kotví se na rozbrázděné skalní plošině, kde kotva drží jen svojí vahou. V případě, že zapadne do některé ze skalních brázd, může se tam vzpříčit a nemusí jít vytáhnout.

Dalším nebezpečím je proud, který je nad mělčinou velmi proměnlivý a záleží i na větru. Než odplavete od lodi, zjistěte si, jestli vůbec máte šanci se vrátit.

Krásná skalní stěna plná života stojí za tu trochu nebezpečí, se kterým si hravě poradíte. Jen nezapomeňte, že jste v přírodním parku a podle toho se také chovejte.

Na horu