Níže přes celý Atlantik
Daniel Vodička

Níže přes celý Atlantik

Podívejte se na tlakovou níži, která se rozprostře přes celý Atlantik ve čtvrtek večer. Od Gibraltaru po Island, od Grónska až do Irska.

Nejde o nijak extrémně hlubokou níži. Jen nezvykle rozsáhlou. Na obrázku vidíte izobary, které spojují místa se stejným tlakem. Představte si je jako vrstevnice, tedy čáry spojující místa se stejnou nadmořskou výškou. V takovém případě vidíte, že celý severní Atlantik je jeden velký ďolík se středem uprostřed. Tento ďolík, nebo údolí, je trochu stlačen v západovýchodním směru a protáhlý v severojižním směru.

Běžná situace vypadá jinak. Severní Atlantik bývá zvlněnou krajinou, ve které jsou kopce (tlakové výše) a nejrůznější údolí (tlakové níže a atmosférické fronty). Prostě pestrá krajina připomínající nejspíše střední Povltaví. Ve čtvrtek místo toho bude severní Atlantik připomínat nějaký ohromný kráter. Ngorongoro v Africe? Zajímavé také je, že tato situace pár dnů vydrží. Nebo má vydržet… Protože podobnou situaci předpovídají oba globální meteorologické modely ECMWF i GFS, asi to tak bude. 

Na druhém obrázku je pro porovnání severní Atlantik dnes. Vidíte na něm několik tlakových níží (nejhlubší u Anglie) a Azorskou tlakovou výši. Členitá krajina níží a výší…

Na horu