Není dobrá doba na plavbu přes Atlantik
Daniel Vodička

Není dobrá doba na plavbu přes Atlantik

Koncem listopadu běžně vyplouvají stěhované jachty na cestu do Karibiku. Tentokrát ale není dobrá doba na vyplutí. O víkendu bude lepší vyrazit na Kanárech na výlet a nikam neplout. Počasí plavbě na západ nepřeje.

Podívejte se na situaci v neděli v poledne. Na Kanárech po pasátu ani stopa, místo toho slabý jižní až jihozápadní vítr. Mezi Kanáry a Azory je tlaková níže, která má otočení větru na svědomí. Pokud by bylo nutné v neděli vyplout, vedla by jediná možná trasa na severozápad do středu níže, pak obrat a po její zadní straně ven do další níže, která leží uprostřed Atlantiku. Cesta do Karibiku by vedla po její severozápadní straně.

Zdroj Windy

Zdroj Windy

Úterý
Mezi Kanáry a Kapverdy panuje bezvětří. Slabý pasát se zvedá až na půli cesty až u afrických břehů. Situace se nebude lepšit ani v pondělí. Až v úterý to vypadá v oblasti Kapverd a západně od nich na slabý pasát. Západně od Kanárů pak místo severovýchodního pasátu bude foukat vítr od jihozápadu.

Ve středu slabý pasát až kolem 10°severně od rovníku. Ve čtvrtek se ale i ten ztrácí na 35°W.

Zdroj Windy

Zdroj Windy

Vypadá to, že se situace na úrovni Kapverd začne zlepšovat až příští neděli, kdy se na úrovni Kapverd znovu zvedne pasát. Kanáry budou na pravidelný vítr čekat ještě déle.

Potřebujete-li do Karibiku, nemá smysl od tohoto víkendu nejméně do příští neděle vyplouvat. Ledaže byste byli sportovní jachtaři a chtěli se svést na zádech tlakových níží. Potom to vezměte z Kanárů na severozápad do jedné níže, po její zadní straně na záda druhé a na té se s pěknou a rychlou lodí dostanete za týden do půlky cesty. Bude to rychlá a sportovní plavba. Nikoli tedy běžná pasátová válečka.

 

 

 

 

 

 

Na horu