Jak se jmenuje tento vítr, 1. díl
Daniel Vodička

Jak se jmenuje tento vítr, 1. díl

Co je to vendeval, co khamsin, odkud vane thehuantepecer? Nebo něco jednoduššího. Poniente? Levante? Calima? Také nic? Tak si k tomu něco řekneme.

Lokální názvy větru. Když se zeptáte rybáře ve Středomoří, co bude foukat, neřekne vám SE 40 kn. Odpověď spíše bude: „Silné scirocco!“, a vy už si to musíte přeložit sami. Proto si tento týden budeme představovat zajímavé lokální větry.  

Začneme například již zmíněným vendevalem, přidáme tramontanu a levante

Vendeval (vendavel, vendaval)

Vítr vanoucí na jihu Španělska a v Gibraltaru. Silný, nárazovitý, vlhký, W a SW vítr, který se obvykle vyskytuje od listopadu do dubna a je často doprovázen prudkými bouřkami. Obvykle mívá souvislost s přechodem tlakové níže od západu do Středomoří.

Levante (llevant)

Východní vítr v západním Středomoří a v Gibraltaru. Může jít o slabý vítr, ale také vítr silný, zvedající velké vlny a přinášející oblačnost a déšť. Nejsilnější bývá v Gibraltaru, kde přináší mlhu a srážky na východní straně úžiny. Na západní straně úžiny již často bývá suchý. Může vát kdykoli během roku, ale nejčastější je od května do října.

Pozor, s názvem levanter se setkáte i v Chorvatsku. Vítr je stejný, východní, nejčastěji vane v zimních měsících.

Tramontana (garigliano)

Vítr vanoucí na západním pobřeží Itálie. Studený vítr od severu nebo severovýchodu, často s ledovým chladem z Alp, spojený s postupem anticyklony známé jako "Janovská tlaková níže". Fouká obvykle od poloviny září do dubna a může dosáhnout síly 8 a více Beauforta. Nejsilnější bývá během noci a dopoledne.

Také v Chorvatsku se můžete setkat s tramontanou. Jde o vítr podobného charakteru, bývá silný, nárazovitý a chladný.

Na horu