Iniciátory požáru na Hydře čeká trest
Daniel Vodička

Iniciátory požáru na Hydře čeká trest

V pátek vypukl na řeckém ostrově Hydra požár. Shořel borový les na ostrově, větším škodám zabránil včasný zásah hasičů. Požár vznikl v důsledku ohňostroje, kterým se bavili hosté jedné ze zakotvených jachet.

K požáru došlo v zátoce Bitsi na západě ostrova. Vzhledem k absenci komunikací se hasiči na místo přesouvali lodí, použity k likvidaci požáru byly také vrtulníky.

Iniciátoři zkázy sice zátoku opustili, ale to bylo málo. Řecká police velmi rychle 13 osob zadržela a již v neděli je státní zástupce obvinil. Řecká veřejnost nemá s podobným chováním slitování. Krajina je vyprahlá, nedávno přešla přes Řecko první silná vlna veder, hasiči již bojovali s několika požáry na pevnině i na ostrovech. Ve čtvrtek navíc zahynul při boji s ohněm na Peloponésu pětapadesátiletý dobrovolný hasič.

Na začátku roku byl v Řecku zpřísněn zákon, který řeší odměny žhářů. Pachatelům nyní hrozí až 20 let vězení a pokuta až 200 000 EUR.

Jakýkoli ohňostroj v zátoce může vyvolat na vysušeném jihu Evropy požár. A tresty můžete očekávat nejen v Řecku. Chorvatsko je v tomto stejně nemilosrdné. Má dokonce vytvořený oficiální ceník hašení požáru. Najdete tam hodinu použití letounu Canadier, i práci s motorovou pilou. Před pár lety byl navíc odsouzen za podobný ohňostroj s následným požárem mladý Chorvat k trestu vězení a k zaplacení škody, kterou bude splácet s největší pravděpodobností až do smrti.

Na horu