Honička s uprchlíkem na jihu Chorvatska
Daniel Vodička

Honička s uprchlíkem na jihu Chorvatska

Do Evropské unie se chtěl přes Chorvatsko dostat bývalý marocký cyklista na šlapadle. Po hodiny trvající honičce byl zadržen u poloostrova Prevlaka v Boce Kotorské. Honička probíhala na plavidle, na kterém připlul z marockého Sidi Driss.

Do honičky na imigranta se zapojila Postaja granične policije Gruda, Postaja pomorske policije Dubrovnik, Pomorska policija Kotor a místní strážník z Molunatu Branislav Marić.

Maročan Oussama ben Hassan bojoval s chorvatskými a černohorskými pronásledovateli jako lev. Hraniční policie ho zaznamenala ráno v 04:18 krátce před rozedněním. Blížil se z moře k poloostrovu Prevlaka, kde se zřejmě chystal ukrýt v hustém porostu makie.

Do akce vyrazila loď Hrabri chorvatské pomorske policije, ke které se záhy přidal kouřící člun Pametan s černohorskou vlajkou. Oussama ale nechtěl prodat svoji kůži lacino, zvýšil frekvenci šlapání a přidal na 21,5 uzlu. To stačilo na černororskou mašinu, která se při 16,3 uzlu rozkuckala a musela sledovat honičku zpovzdálí.  Na chorvatský člun to ale bylo málo. Zde musel marocký emigrant využít lepších manévrovacích schopností šlapadla, které bylo ve francouzské loděnici Multiplast upravené pro sólové plavby.

Trvalo dvě a půl hodiny, než začalo být znát, že obratnému kormidelníkovi na šlapadle docházejí síly. Dostižen byl však až ve chvíli, kdy mu černohorský policista Lazar Đukanović prostřelil pneumatiku plovák.

Zadržený Maročan byl následně přepraven na policejní služebnu v obci Tripkovići, kde byl vyslechnut. Ukázalo se, že se jedná o dvaapadesátiletého Oussamu ben Hassana, bývalého poloprofesionálního cyklistu, který v roce 1993 vyhrál náročný cyklistický závod Kolem Beninu a rok nato jako první cyklista historie vítězství obhájil.

Jeho sportovní úspěchy byly pro chorvatské četnictvo vysvětlením, jak se mu podařilo ze šlapadla vymáčknout téměř 22 uzlů v mírném protivětru.

Stále však zbývala druhá otázka. Proč se rozhodl vyrazit na šlapadle až do Chorvatska a nezvolil bližší Španělsko. Zde se ukázaly nautické nedostatky vysloužilého cyklisty. Jeho cílem bylo Španělsko, ležící jen 100 mil severně od marockého Sidi Driss. Na šlapadlo si nainstaloval buzolu Highlander Deluxe, aby za plavby neztratil směr. Bohužel nevěděl nic o deviaci a vedle buzoly upevnil čelovku Fenix HM51R s kovovým tělem a magnetickou koncovkou. Ta byla příčinou navigační nepřesnosti. Deviace kompasu se vyšplhala až na 51°.

Příběh Oussamy ben Hassana se v Chorvatsku dostal i do hlavních televizních zpráv. Před jeho vyhoštěním se na dubrovnické letiště dostavilo předsednictvo chorvatské Udrugi ljubitelja pedala a byla mu předána dvě ocenění. První mezinárodní za nejdelší nonstop plavbu na šlapadle a druhé národní za nejrychleší plavbu na šlapadle v zátoce Boka Kotorska.

Na horu