Číňané ilegálně vytěžili britské válečné vraky
Jan Koukal

Číňané ilegálně vytěžili britské válečné vraky

Na začátku byla rutinní kontrola zakotvené lodi. Spustila sled událostí, který přerůstá v mezinárodní ostudu a přispěje k dalšímu ochlazení vztahů mezi Čínou a Velkou Británií.

Malajsijské úřady v pondělí oznámily, že v neděli zadržely nákladní loď registrovanou v Číně, která bez povolení kotvila ve vodách u malajsijského státu Johor. Následná detailnější kontrola plavidla odhalila dělostřeleckou munici pocházející pravděpodobně z dob druhé světové války.

Již dříve v tomto měsíci se objevily zprávy, že dva britské vraky z druhé světové války se dostaly do hledáčku ilegálních oceánských zlatokopů. Konkrétně jde o lodě HMS Prince of Wales a HMS Repulse, které byly u malajsijských břehů potopeny japonskými torpédy v roce 1941, pouhé tři dny po útoku na Pearl Harbor.

Britské Muzeum Královského námořnictva minulý týden v návaznosti na zprávy o nelegální činnosti na britských vracích uvedlo, že je „znepokojeno zjevným vandalismem za účelem osobního zisku“, zatímco ministerstvo obrany v Londýně odsoudilo „znesvěcení námořních vojenských hrobů“.

Malajsijské úřady předpokládají, že nalezená dělostřelecká munice by mohla souviset s nálezem z minulého týdne, kdy policie v přístavišti v Johoru zabavila několik děl z období druhé světové války. Také ty byly pravděpodobně vyloveny z lodi HMS Prince of Wales, uvedla malajsijská agentura MMEA. Na definitivní identifikaci nalezených předmětů se pracuje.

Na horu