Cesta marocké zelené energie do Velké Británie
Daniel Vodička

Cesta marocké zelené energie do Velké Británie

Ve Velké Británii se uvažuje o položení podmořského kabelu, který by přivedl zelenou sluneční a větrnou energii z Maroka do Velké Británie. 3800 km dlouhé podmořské vedení Přivede saharské slunce do 7 milionů britských domácností.

Velká Británie označila plán na vybudování podmořského kabelu pro přenos obnovitelné energie z Maroka za projekt "národního významu", což by mohlo pomoci odstranit překážky při plánování projektu.

Společnost Xlinks chce do roku 2030 vybudovat 3 800 kilometrů podmořských kabelů, které budou zásobovat 7 milionů britských domácností solární a větrnou energií ze Sahary.

Společnost sice označila uznání svého projektu vládou za významný milník. Stále však stojí v cestě mnoho překážek.

Kromě toho, že musí vybudovat nejdelší vysokonapěťový podmořský kabel stejnosměrného proudu na světě, musí společnost zajistit další finanční prostředky, dohodnout se na dlouhodobých cenových smlouvách a získat povolení k vedení přes španělské a francouzské vody.

Odhadované náklady se pohybují mírně nad 20 miliardami liber. Společnost uvedla, že projekt vytvoří v Maroku téměř 10 000 pracovních míst, z nichž 2 000 bude trvalých, a že je v souladu se strategií vývozu energie této země. 

Na horu