HEBE na mistrovství Evropy
Daniel Vodička

HEBE na mistrovství Evropy

Posádka lodě HÉBÉ V, závodící za Český Yacht Klub, se chystá na Mistrovství Evropy ORC ve třídě „C“, které se jede v Itálii od 15. května. Bohužel bude startovat jako jediná česká loď.

28. dubna odjeli z Prahy do Monfalcone Zdeněk Jakoubek, Libor Hošek, David Kovařík a Vojta Komárek připravit loď na sezonu, provést kalibrace lodi, odstranit z bilge prostor 150 kg olova, dodělat karbonové nášlapy pro kormidelníka a nechat nově udělat ORC certifikát se všemi úpravami!

Závodní posádka se přemístila do Neapole 10. května a od 12. 5. je na programu trénink.

Tým bude závodit ve složení:

Pavel Bobek, skipper a taktik

Tomáš Musil, kormidelník

Zdeněk Jakoubek, pitman

Jakub Rozsypal, trim (Zdenál Sünderhauf si zchromil koleno)

Libor Hošek, trim a navigátor

Tonda Podzimek, trimer hlavní plachty

David Kovařík, bowman

Milan Tomek, mastman 

Martin Trčka bude dohlížet na trénink z Mostu a každý večer proběhne debriefing přes Teams Meeting.

První trénink po hodně dlouhé době proběhl ve větru o síle 10–17 uzlů (5–8 m/s), který loď i posádku řádně prověřil. „Na lodi je plno práce, nejmladší člen týmu už „krmil rybičky“, ale co je nejdůležitější, tým se sehrává a ladí formu!“ Zhodnotila posádka první den.

Příprava pokračovala nezbytnou opravou materiálu, provedením bezpečnostní inspekce lodě od pořadatelů a nastavením trimu. „Na druhý trénink jsme vypluli do silného větru 15–18 uzlů a pořádných vln. Během křížování a několika manévrů jsme dopluli až k Ischii a pak zpět jsme pluli se spinakrem. Opět jsme museli na lodi něco opravovat, ale poslední hodina tréninku už vypadala, že by to mohlo jít... Zapadalo slunce a všechny manévry byly pěkně sladěné. Při připlouvání do mariny jsme zjistili, že za sebou táhneme tenké lanko. Asi pozůstatek rybářské pasti. Takže nás ještě čekala bezmotorové přistání a pak už jen odstranit lano a trénink zajíst neapolskou pizzou v ulicích města, které docela žije,“ píše posádka z Neapole.

Dnes mají na programu další tréninkový den. Start první offshore etapy dlouhé 150 námořních mil je naplánován z Neapole na 15. května v 19 hodin. Následují na Capri tři dny „up&down“ rozjížděk. Závod končí 20. května. Na startu bude kolem 150 lodí.

Více  informací zde

Na horu