Páteční bouře, kde je problém?
Daniel Vodička

Páteční bouře, kde je problém?

Páteční bouře na Jadranu pošramotila mnoho jachet a srazila sebevědomí nejednoho jachtaře. Jak se vyhnout špatným koncům? Kde je chyba?

Na úvod bych chtěl říci, že není možné se podobným extrémům zcela vyhnout stejně tak, jako na ně není možné být stoprocentně připraven. Přesto ale můžeme mnohé udělat a výsledek bude znát nejen na pocitu skippera, ale i budoucí důvěře posádky.

Předpověď

Alfou a omegou pro nás musí být předpověď počasí. Já dokonce věřím, že většina skipperů ji denně sleduje.

V souvislosti s pátečním počasím se na nás obrátil jeden čtenář s dotazem, jaké jsou nejlepší zdroje počasí pro Chorvatsko. Že sleduje počasí ve Windy a v Navionicsu, ale to nestačí.

Na úvod bych chtěl uvést, že všichni máme stejné informace o počasí. Nebo můžeme mít. Například Windy je vynikající zdroj a velmi užitečný nástroj. Pokud k tomu přidáte lokální předpovědní službu (v Chorvatsku www.meteo.hr), máte vlastně vše, co potřebujete. Více netřeba.

Žádné tajné zdroje nejsou. Informací může být samozřejmě mnohem více, než jsou ty běžně dostupné, ale těm bychom stejně nerozumněli. Pracují s nimi odborníci, kteří připravují předpovědi tak, aby byly srozumitelné laikům.

Běžně dostupné předpovědi (např. Windy a www.meteo.hr) jsou dostačující.

Problém je jinde…

Problém není v absenci dobrých předpovědí, ale v neschopnosti zveřejněné informace aplikovat. Souvisí to s nedostatečnými vědomostmi jachtařů v oboru meteorologie.

Ke zlepšení vaší interpretace předpovědí vám přitom stačí jen málo. Stačí tlaková výše, níže, fronty a jejich projevy, interpretace výstupů z grafických modelů (např vítr v Aladinu), povšechné znalosti o bouřkách. Pár znalostí a na předpověď se podíváte jinou optikou. Místo do zátoky na kotvu poplujete do přístavu. Například.

Jen vítr nestačí

Dnes se mnozí uspokojí tím, že vidí barevné šipky větru na mapě. Nezanedbávejte však psanou (mluvenou) předpověď, ve které se dozvíte něco o synoptické situaci, o frontách, nížích a výších. Toto a mapa větru vás už upozorní na rizika.

Také věnujte pozornost Varování v psané předpovědi. Třeba se dozvíte, že jste v oblasti, kde je riziko extrémních projevů největší.

Proč nezobrazí předpověď extrémy?

Předpověď hlásí přechod fronty. Meteorologický model Aladin hlásí 30 uzlů větru. To se vám zdá zvládnutelné. Bude to tak, nebo přijde něco divočejšího?

Se studenou frontou bývají spojené bouřky. Bouřky mohou být dost lokálně omezené (malé útvary). To je důležité pro pochopení toho, proč je nemusí meteorlogický model správně zaznamenat.

Meteorologický model počítá jednotlivé parametry budoucího počasí pro nějakou síť bodů na zemském povrchu. Čím jsou body v síti k sobě blíže, tím je rozlišení větší a předpověď přesnější. Předpovědní model tedy nespočítá nejsilnější vítr v okolí, ale vítr v určitém bodu. Extrémy tak nemusí být zaznamenány.

Co s tím?

Sledujte více zdrojů. Například pro Chorvatsko již zmíněnou kombinaci Windy a www.meteo.hr. Nezapomínejte na Varování a synoptickou situaci. Ve Windy nesledujte jen Vítr, ale také Poryvy pod větrem a dále Déšť, bouře a speciálně záložku Bouře.

Toto by vám mělo pomoci. Když si počasí vyhodnotíte jako nebezpečné, hledejte opravdu bezpečný úkryt. Nehleďte na krásu lokality, ale na bezpečnost.

Na horu