Jak vás zpomalí člun za lodí?
Jan Koukal

Jak vás zpomalí člun za lodí?

Táhnete při svých letních plavbách za zádí nafukovací člun? Víte, jaký má vliv na rychlost vaší plavby?

Na tuto otázku není zcela snadné odpovědět. Záleží na hmotnosti člunu, tvaru jeho dna, ale i rychlosti a velikosti lodě, která člun táhne. Přesto si můžeme nějaká čísla říci. Nebudou úplně přesná, ale pro představu postačí. U plachetnice délky 40 stop dojde ke zpomalení o 0,5 – 1,0 kn, dle hmotnosti člunu a typu dna. Platí to, pokud je člun bez motoru. Najdou se i tací, kteří tahají člun s motorem. V tom případě je možné počítat se dvojnásobným zpomalením.
 

Poplujete-li se člunem za zádí na plachty ve slábnoucím větru, počítejte s tím, že váš posun vpřed se brzy téměř zastaví. V silném větru nemusí být zpomalení na druhou stranu tak znatelné.

Nyní ještě o tom, jestli je to vlastně dobrý nápad, tahat dinghy za lodí. Docela dobrý nápad to není. Vaši loď to zpomaluje a člunu to nedělá dobře. Úchyty člunu dostávají zabrat a je jen  otázkou času, kdy dojde k poškození. Při větrnějším počasí je navíc možné, že vítr člun otočí a ten se zabodne pod hladinu a následně utrhne. Ztratit člun tažený za lodí není velké umění. Stane-li se vám to v noci, rovnou se s ním rozlučte.

Pokud je to jen trochu možné, vozte člun na palubě. Na přídi nebo pod ráhnem a dobře ho vždy přivažte. Pokud se rozfouká, ušetříte si dobrým přivázáním krizovou situaci.

Na horu